Prawidłowe leczenie
w przypadku zapalenia brzegów powiek

Skuteczne leczenie zapalenia brzegów powiek opiera się nie tylko na cierpliwości i ciągłości terapii, ale także na następujących trzech czynnikach:


1. Leczenie podrażnień

  • W przypadku ostrego zapalenia brzegów powiek zaleca się wizytę u lekarza, ponieważ w początkowej fazie leczenia może okazać się, że konieczna jest terapia antybakteryjna lub przeciwzapalna.
  • Także osoby cierpiące na przewlekłe zapalenie brzegów powiek (blepharitis) powinny być regularnie badane przez okulistę.

2. Codzienna pielęgnacja brzegów powiek

3. Nawilżanie powierzchni oka preparatami zastępującymi łzy, które nie zawierają środków konserwujących, fosforanów ani emulgatorów

Zasadniczo zaleca się, aby na pewien czas zrezygnować ze stosowania kosmetyków i soczewek kontaktowych.

Frau steht vorm Spiegel und Pflegt ihre Lidränder

Równie ważne jak mycie zębów

Aby leczenie zapalenia brzegów powiek było skuteczne, konieczna jest codzienna i długotrwała pielęgnacja brzegów powiek, którą można porównać z codziennym myciem zębów.

Jeśli pacjenci regularnie pielęgnują zmienione miejsca, już po kilku tygodniach można zauważyć poprawę. Pierwotne objawy mogą się ponownie pojawić, gdy zabiegi pielęgnacyjne nie będą regularne lub zostaną przerwane.



Codzienna pielęgnacja brzegów powiek


1. Terapia ciepłem

Jeśli wydzielina gromadząca się w gruczołach Meiboma zostaje poddana działaniu ciepła, upłynnia się. Dzięki temu można łatwiej oczyścić pory. Ważnym aspektem jest utrzymanie stałej temperatury ok. 45 stopni przez 5 – 7 minut. Wyższa temperatura grozi poparzeniem i nie jest zalecana. Tradycyjne metody (np. ciepły okład lub kompres) nie gwarantują utrzymania odpowiedniego ciepła, dlatego zaleca się stosowanie specjalnych masek, np. maski na oczy POSIFORLID®, która zapewnia odpowiednią temperaturę przez odpowiedni czas.

Frau entspannt bei der Wärmebehandlung mit POSIFORLID Augenmaske


2. Masaż i czyszczenie brzegów powiek

Po zakończonej terapii ciepłem można delikatnie wymasować powieki, usuwając w ten sposób płynną wydzielinę, najlepiej użyć do tego wilgotnego patyczka kosmetycznego. Masaż sprawia, że wydzielinę można łatwiej usunąć.

  • W tym celu należy przeprowadzić masaż powieki górnej wzdłuż całego jej brzegu, rozpoczynając od góry i kierując się w dół.
  • Czynność powtórzyć od 5 do 10 razy.
  • Następnie masaż należy przeprowadzić na dolnej powiece również wzdłuż całego jej brzegu, rozpoczynając od dołu i kierując się w górę. Czynność powtórzyć od 5 do 10 razy.
  • Na koniec brzegi powiek przemyć wilgotnym wacikiem kosmetycznym.
  • Powiekę należy czyścić wacikiem kosmetycznym, kierując się od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Do nawilżania patyczków lub płatków kosmetycznych nadaje się np. ciepła, przegotowana woda lub specjalne preparaty pielęgnacyjne tj. POSIFORLID® chusteczki do higieny powiek, POSIFORLID® spray do oczu.

Patyczki oraz płatki kosmetyczne należy użyć tylko raz, stosując jeden wacik na jedno oko.

Bildliche Darstellung der Lidrandmasse und -reinigung.Frau reinigt ihre Lidränder mit feuchten Wattepads.